Pielęgniarki środowiskowe
Pielęgniarka środowiskowa lub też Podstawowej Opieki Medycznej, to personel zapewniający istotne wsparcie w działaniach każdego lekarza. Jak wskazuje sama nazwa stanowiska, jakie zajmuje, sprawuje ona opiekę nad chorymi w określonym środowisku, najczęściej w obszarze miejsca zamieszkania czy przynależności do danej przychodni zdrowia. Do jej funkcji należy szereg ważnych zadań, takich jak:
- prowadzenie działań profilaktycznych wśród Pacjentów,
- opieka pielęgnacyjna nad chorymi,
- działania lecznicze, w tym wykonywanie zabiegów takich, jak iniekcje czy podstawowe badania (EKG, pomiar ciśnienia),
- pobieranie materiałów do badań diagnostycznych.
Pielęgniarka środowiskowa realizuje ponadto świadczenia rehabilitacyjne, wśród których wymienić można zabiegi usprawniające u osoby z niepełnosprawnością czy ćwiczenia oddechowe i ogólne dla osób leżących.
Pielęgniarka szkolna
Pielęgniarka szkolna, uczniom znana bardziej jako higienistka, jest osobą pracującą i sprawującą Podstawową Opiekę Medyczną na terenie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do zadań pielęgniarki należy w tym wypadku opieka nad dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym, które mogą w czasie lekcji potrzebować wstępnych działań o charakterze medycznym. Ponadto, jako osoba posiadająca taką wiedzę oraz wykształcenie, ma za zadanie wspierać kadrę pedagogiczną w działaniach profilaktyki zdrowia, w tym próchnicy, jak i przeprowadzać zalecone testy oraz badania przesiewowe.